Sarıkaya Yöre Haber Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİLER

RESİM GALERİSİ

BİTKİLERDEN GELEN SAĞLIK

Osman Turan

03.Mart.2011, 13:51

Osman Turan

 Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları. Ben Osman Turan Karataş. Bu sayıdan itibaren bitkilerin sağlığımızdaki yeri ve faydaları hakkında yazılarım ile sizlerle buluşacağım. İlçemizde de yakın bir zamanda eczane açacağım. Biz yeni nesil Eczacılar olarak Labaratuar ortamında daha fazla kaldığımız için tez konularımız genelde bitkilerden kendi yaptığımız ilaç krem gibi maddelerden oluşuyordu. Sizlere yararlı olacağını umduğum konularla beraber olacağım. Şimdiden hepinize teşekkür eder saygılarımı sunarım.
ALLİUM SATİVUM  (SARIMSAK)
Sarımsak Orta Asya kökenli olup tarih öncesi zamanlarda Akdeniz bölgesine yayıldığı tahmin edilmektedir. Mısır'da 3 bin yıl önce sarımsağın bilindiği saptanmış olup, piramitlerde sarımsak bulunmuştur.iki yıllık bitkidir yani hayat devresini  iki yılda tamamlayan bir bitkidir.ilk yıl dişlerini oluştururken ikinci yıl çiçek açıp tohum verir.
Sarımsakta protein, fosfor,demir ile A,Bve C vitaminleri bulunmaktadır. Sarımsağa keskin kokusunu veren madde ise içerisinde bulunan kükürt  ve sülfürlü uçucu yağ asidleridir. Genel olarak sarımsağın faydalarına gelecek olursak;
KALP DAMAR SAĞLIĞI
Bilindiği gibi antihipertansif etkisi yani tansiyon düşürücü etkisi vardır. Damar sertliğini giderir, kanı sulandırır ve temizler , kanın damar içinde tıkanmasını engeller. Sarımsak en ince damarları bile temizleyerek oralara kadar kanın ulaşmasını sağlar. Kalp adalelerini güçlendirir, zamanla kalp ağrılarını geçirir. Sarımsağın gerek zararlı LDL kolesterol'ün sentezini inhibe etmek, gerekse kandaki faydalı HDL kolesterol'ün miktarını artırmak suretiyle toplam kan kolesterolünü düşürdüğü yapılan bir çok deneyle tespit edilmiştir.
ANTİMİKROBİYAL
Mikrop öldürücü üzelliği olarak Helicobacterpylori, E.coli, Lactobacillus gibi bir çok gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı etkilidir. Boğaz enfeksiyonu,sindirim sistemi enfeksiyonu ve akciğer enfeksiyonlarında alternatif tedavi olarak düşünülebilir. Antiviral etkisinden dolayı gribal enfeksiyonlarda da kullanılablir. Ayrıca bağırsak parazitlerinede etkindir.
ANTİKANSER
Günde vücudumuzda milyonlarca hücre ürer ve milyonlarca hücre ölür,işi biten hücreleri vücudumuzdan temizleme işini bağışıklık sistemimiz üstlenmiştir. Sarımsağın etkisi burdada görülmektedir, vücudumuzun adeta silahı olan bu savunma aracını güçlendirerek kanserleşmeye yakın oluşumları da ortadan kaldırmaya fayda sağlar. Yapılan bir çalışmada kanserli farelere sarımsak ekstraktı enjekte edildiğinde tümör hücrelerinin çoğalmasını bloke etmiş ve doğrudan kanser hücrelerinde mutasyona yol açmıştır.
ANTİDİYABET
Yapılan çalışmalarda diyabetli insanlarda ve hayvanlarda kan şekerini düşürdüğü belirlenmiştir. sarımsağın kükürt içeren bileşikleri, şeker metabolizmasını regüle etme kabiliyetine sahiptir. İlginç olanı, kan şekeri normalse sarımsak onu düşürmemekte, dolayısıyla gerek yüksek, gerekse düşük kan şekeri vakalarında sarımsağın olumlu etkisi olmaktadır.
KULLANIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
Sarımsağı tüketirken etkisini görmek için mutlaka ağızda çiğnenmesi gerekir. Ağızda tükrük enzimleri sarımsağın vücudumuz için etkili olan aliin maddesini allicine dönüştürür, bu dönüşüm olmazsa sarımsağın etkisi görülemez. Yemekte  pişirilen sarımsağın veya közde pişirilen sarımsağın etkisi yok denecek kadardır,sarımsak pişirilince sülfür ve kükürt bileşikler bozulur etkisini yitirir. En güzeli yoğurtlu cacık olarak yenmesidir mideyi rahatsız etmez.
Ancak sarımsak kullanımında bazı uyarıları dikkate almakta yarar görüyorum. Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananların kanında aşırı sulanma riskine dikkat etmek gerekir. Yine şeker hastalarında sarımsağın kan şekerini düşürücü etkisi nedeniyle, şeker ilaçları ile birlikte kullanılması kan şekerinin aşırı düşmesi ve hipoglisemi şokuna yol açabilir(ınsulınle veya seker hapıyla ayrı zamanlarda kullanılabilir).Ülser ve gastrit gibi kanama eğilimi bulunan hastaların sarımsak kullanması tehlikelidir. Unutmayalım ki bu tedavi alternatifdir ilaç almamız gerektiğinde ilacı kenara bırakmak tehlikeli ve yalnıştır.
 Teknolojik gelişmelere bağlı olarak çoğu yiyeceklerin vücut için en önemli maddesi ekstre halinegetirilerek daha etkin kullanımları insanımıza sunmaktadır. Avrupa ülkelerinde sarımsak tabletleri çok önceleri satışa sunulmuştur. Ülkemizde de bu faydalı tabletler yerini zamanla alacaktır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hayırlı günler…

Bu haber 5619 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Gül ün Yaprakları Dökülüyor09.Eylül.2015

Copyright © 2011 Sarıkaya Yöre Haber Gazetesi Telif Hakları Tek Gazetecilik Matbaa Turizm İnşaat Sanayii Ltd.Şti.'ye Aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi